Nejnovější vědecké výzkumy potvrzují, že péče o zdraví malých zvířat vyžaduje zcela individualizovaný přístup. Stejně jako lidé, tak i zvířata jsou unikátní osobnosti, mají svůj specifický mikrobiom. Tuto situaci akceptuje i moderní veterinární medicína, která se stále častěji snaží zvířecím pacientům „ušít“ terapii na míru. Dnes už víme, že naprostá většina nemocí moderní doby nejen u lidí, ale i zvířat, pochází ze střeva, respektive z poškozené střevní mikroflóry mikrobioty.
Trápí vašeho pejska průjem, zácpa, kožní vyrážka, prořídlá srst, problémy s trávením, intolerance, potíže s pohybovým aparátem a nebo zubní kámen a kazící se chrup? Pak věřte, že všechny tyto potíže jsou vždy navázány na mikrobiom. Ten může být v řadě případů vlastní příčinou těchto problémů. Proč?
Průjem nebo zácpa bývá důsledkem střevní dysbiózy (narušení rovnováhy střevních mikroorganismů).
Vyrážky na kůži, ztráta srsti bez jasných příčin je často reakcí organismu na přemnožení potenciálně patogenních bakterií ve střevě, které pak působí negativně na osu střevo – kůže. Ano, je to tak, kůže i srst jsou zrcadlem stavu střevního mikrobiomu.
Střevní mikrobiom ovlivňuje také osud střevo – mozek. Pokud vašeho pejska trápí poruchy chování a mívá například splín, nové stavy, je vhodné tento stav řešit podáním probiotik, která mohou ovlivňovat nervovou soustavu.
Zcela jasné je také spojení mikrobiomu a onemocnění jater a ledvin. Střevní mikrobiom pejska si můžeme představit jako takovou malou chemickou nebo farmaceutickou továrnu, která v případě, že je v pořádku, neprodukuje toxické látky. Nicméně, pokud se ve střevě přemnoží nepřátelské patogenní bakterie, může vzniknout problém. Ten spočívá v tom, že nepřátelské bakterie mohou produkovat nebezpečné toxiny, které tělo pejska postupně i detoxikují a mohou způsobovat celou řadu zdravotních problémů a potíží v oblasti ledvin a jater.